1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Saldutiškio seniūnija

Kontaktinė informacija

www.saldutiskis.lt

Geografiniai duomenys. Saldutiškio seniūnija yra Utenos rajono pietryčiuose. Plotas 115 km². Seniūnijos kaimai: Akmeniškės, Akmenynė, Alžutėnai, Antakalnis, Antalamėstė, Apvynija, Apydėmis, Ažuprūdis , Bendrovė, Degutinės, Devyniaviršė, Dirniškės, Dryžiai, Drobiškis, Gaiveniai,Gatakiemis, Geniakalnis, Indubakiai, Kalytiškė, Katiniškė, Kemešys, Kiauneliškis, Kirdeikiai, Kleviškis, Kuliniai, Lamėstas, Mediniškis,Mineiškiemis, Navazai, Paalsuodė I, Paalsuodė II, Paąžuoliai, Pagilbiškis, Pagilbys, Pagranda, Paisetė I, Paisetė II,Pajuodenė, Pakapis, Pastasiūnė, Pastoviškis, Pavajuonis, Pavyžintys, Petkūniškis, Plaučiškės, Pliaušketės, Prūsokiškės, Pūčkoriškiai, Riešutinė, Ryliškės, Ripaičiai, Saldutiškis, Sarakalnis, Sėliškės, Sidabrinė, Silgiškis, Staniuliškės, Stasiūnai, Strokiniai, Sūdalaukis, Šarkiai, Ščiurys, Trimoniškis, Trinkūnai, Ūniškės, Vajeliai, Vencloviškis, Vėžiškės, Vidiškis, Žiezdrelė.


Saldutiškio herbasHeraldika. Saldutiškio herbas - mėlyname lauke iš skydo papėdės kylanti sidabrinė elnio galva. Vietoj ragų dvi sidabrinės pušų šakos su auksiniais kankorėžiais. Herbo etalono autorius - dailininkas Juozas Galkus.
2002 m. liepos 30 d. herbą Lietuvos Respublikos Prezidentas patvirtino dekretu Nr. 1855.

Istorija. Istoriniuose šaltinuose pirmą kartą Saldutiškio miestelio vardas paminėtas 1795Saldutiškio dvaras metais. Saldutiškis yra įsikūręs į pietryčius nuo Utenos, prie Vilniaus - Utenos geležinkelio. Miestelio vardas, priesagos -iškis vedinys, turbūt kilęs iš asmenvardžio. 1916 - 1918 m. buvo apskrities, 1920 - 1939 m. - Linkmenų, 1939 -1950 m. Saldutiškio valsčiaus centras.
Saldutiškio dvaras minimas 18 a. pabaigoje. Gyvenvietė pradėjo kurtis 1899 m., nutiesus Panevėžio-Švenčionėlių geležinkelį. Prieš I-ąjį pasaulinį karą dvaras priklausė karo inžinieriui Boleslovui Jaloveckiui, kuris pastatė dvaro rūmus su ūkio pastatais, užveisė turtingą parką, sodą ir gėlynus, o keletą miško kvartalų užsodino maumedžiais. Jo sūnus Mečislovas 1907 m. pabaigoje įsteigė Saldutiškio ūkio draugiją, kurios veikloje dalyvavo ir aplinkinių vietovių ūkininkai. Lietuvai atgavus nepriklausomybę ir vykdant Žemės reformą, dvaro centras atiteko savivaldybei ir Labanoro miškų urėdijai, o patys rūmai - besikuriančiai naujai parapijai. Pirmuoju klebonu buvo kunigas St. Švėgžda, kuris užsiėmė ir bažnyčios statyba. Saldutiškio Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčiaŠiam tikslui buvo pritaikytas akmeninis dvaro svirnas, ant kurio aukštų pamatų buvo pristatyta medinė bažnyčios dalis su dviem bokštais.
Miestelis pradėjo labiau augti, kai 1927 m. jame įsikūrė miško eksploatacijos įstaiga, nes siauruoju geležinkeliu buvo patogu išvežti miško medžiagas. Veikė didelė lentpjūvė, kurioje dirbo apie 60 nuolatinių darbininkų. Ji tiekdavo elektrą ne tik Saldutiškiui, bet ir artimiems kaimams. 1934 m. miestelyje buvo pastatyti šaulių namai su sale, kurioje vykdavo vaidinimai, paskaitos ir kt. 1938 m. miestelio aikštė ir gatvės buvo išgrįstos, sutvarkyti šaligatviai. Iš Saldutiškio geležinkelio stoties vasarą į Kauno „Sodybos" bendrovę buvo vežamos Labanoro girios gėrybės - uogos ir grybai. Miestelyje buvo 50 namų, gyveno 9 žydų šeimos, kurios vertėsi prekyba ir žvejyba.
1940 m. Saldutiškyje buvo miškų urėdijos ir miškų eksploatacijos įstaigos, savivaldybė, pradžios mokykla, medicinos punktas, vaistinė, žemės ūkio kooperatyvas, nakvynės namai, kepykla, 8 parduotuvės, žemesnioji žemės ūkio mokykla, pasienio policijos mokykla, biblioteka ir kt. Aktyviai reiškėsi įvairios politinės ir visuomeninės organizacijos.
Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, bolševikai prieš II-ąjį pasaulinį karą ir po jo ištrėmė nemažai Saldutiškio gyventojų. Naciai išžudė miestelio žydus. Pokario metais prasidėjo aktyvi rezistencinė kova. Dar karo metais 1944 m. liepos 10 d. lentpjūvėje įvyko didelis partizanų mūšis su raudonarmiečiais. Kautynėse žuvo keliolika partizanų, o nežinomas jų skaičius sudegė lentpjūvėje. Už pasipriešinimą okupantai nusiaubė miestelį ir jo apylinkes.

Joomla templates by a4joomla