1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Utenai – reikšmingas apdovanojimas už miesto parkų kūrimą, tvarkymą, miesto žaliųjų erdvių pritaikymą visuomenės poreikiams

DSC 0663Birželio 11–12 dienomis Vroclave (Lenkija) vykusiame 14-ame Europos Tarybos susitikime Utenos rajono savivaldybei buvo įteiktas aukščiausias Europos Tarybos apdovanojimas „Už kraštovaizdį". Apdovanojimas įteiktas už miesto parkų kūrimą, tvarkymą, miesto žaliųjų erdvių pritaikymą visuomenės poreikiams. Atsiimti Europos Tarybos apdovanojimą į Vraclovą vyko Utenos rajono savivaldybės mero pavaduotojas Vidmantas Valinčius ir Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vyr. specialistė, Jūratė Paragytė. Atsiimant apdovanojimą, dalyvavo Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras.

Europos Tarybos apdovanojimas „Už kraštovaizdį" yra viena iš priemonių, prisidedančių prie Europos kraštovaizdžio konvencijos įgyvendinimo. Juo siekiama skatinti domėjimąsi kraštovaizdžiu ir išryškinti DSC 0634pavyzdinius valstybių veiksmus saugant ir puoselėjant kraštovaizdį. Apdovanojimas įsteigtas 2008 m. patvirtinus Europos Tarybos apdovanojimo už kraštovaizdį taisykles, kuriose apibrėžti šio apdovanojimo tikslai, procedūros, išskirti projektų vertinimo kriterijai.
Utenos rajono savivaldybei šis apdovanojimas – ne pimasis. Jis papildė įvairių apdovanojimų, pelnytų Lietuvoje ir tarptautinėje arenoje, kraitį. Šiame kraityje – trys Lietuvos savivaldybių asociacijos apdovanojimai „Auksinės krivūlės": už kultūros puoselėjimą (2005 m.), už geriausią šalyje ES paramos panaudojimą (2009 m.), už geriausiai tvarkomą šilumos ūkį (2013 m.). 2013 m. Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas pripažintas geriausiu meru šalyje. 2013 m. taip pat gautas vienas svarbiausių apdovanojimų: tarptautiniame bendruomenių konkurse „The LivCom Awards", vykusiame Kinijoje, Xiamen mieste, Utenos rajono savivaldybė pelnė aukso apdovanojimą. Tų pačių metų liepos ir rugpjūčio mėnesiais Uteną socialinis projektas „Laimės barometras" pripažino laimingiausiu miestu Lietuvoje.P6110073
Konkursą „Už kraštovaizdį", kuriame Utenos rajono savivaldybę lydėjo sėkmė, Aplinkos ministerija organizavo 2012 metais. Konkurse, kuriame dalyvavo 27 kandidatai – savivaldybių administracijos, viešosios įstaigos, valstybinių ir savivaldybės parkų direkcijos, įmonės, bendruomenės ir privatūs asmenys, Utenos parkai buvo pripažinti geriausiu kraštovaizdžio tvarkymo pavyzdžiu Lietuvoje. Europos kraštovaizdžio konvencijos dešimtmečio proga (Lietuva ratifikavo kraštovaidžio konvenciją 2002 metais) Utenos rajono savivaldybei buvo įteiktas Aplinkos ministerijos apdovanojimas. Lietuvos kraštovaizdžio apdovanojimą gavusią Utenos rajono savivaldybę Aplinkos ministerija pristatė Europos Tarybos apdovanojimui gauti.
Konkurse Europos Tarybos apdovanojimui gauti dalyvavo 18 projektų iš įvairių pasaulio šalių – Lenkijos, Italijos, Serbijos, Belgijos, Čekijos, Suomijos, Prancūzijos, Vengrijos, Airijos, Latvijos, Olandijos, Portugalijos, Rumunijos, Slovakijos, Slovėnijos, Ispanijos, Jungtinės Karalystės.
Utena pristatė projektą, pasakojantį apie ilgametį savivaldybės darbą, kuriant 4 parkų želdynų struktūrą – Miesto sodo, Dauniškio, Vyžuonos parkų ir Krašuonos upės pakrantės pavyzdžiu.
Tarptautinė Europos Tarybos kraštovaizdžio apdovanojimų komisija Utenos savivaldybei nusprendė skirti specialųjį Europos Tarybos Europos kraštovaizdžio konvencijos 2012–2013 metų žymenį už projektą „U-parks. U-turn we love" („U – parkai. U – posūkis, kuris mums patinka"). Konkurse Utenos projektą Europos Taryba įvertino taip: „Viešųjų parkų tinklo miesto teritorijoje sutvarkymas atkreipė komiteto dėmesį, nes jis atsveria žemės privatizavimo bangą, atsiradusią po Tarybų santvarkos žlugimo. Čia vieša žemė atgauna savo svarbą ir ja gali džiaugtis kiekvienas žmogus kiekvieną dieną. Ši miesto parkų sistema yra puikus kraštovaizdžio planavimo pavyzdys, parodantis, kaip panaudoti viešas erdves individualiai ir kolektyvinei gerovei. Kraštovaizdis yra traktuojamas kaip bendras gėris, sudarantis galimybę vystyti bendrą praktiką. Šis pasiekimas nepaneigiamai turi išliekamo vystymo dimensiją. Kraštovaizdžio architektų sąjungos įtraukimas ir parkų panaudojimas mokymui ateities profesionalams yra ypatingai įdomus".
Už projektą „U-parks. U-turn we love" („U–parkai. U–posūkis, kuris mums patinka") Lietuvai ir Utenai skirtas specialus Europos Tarybos pažymėjimo ženklas „Už dėmesį miesto kraštovaizdžiui ir jo, kaip bendro turto, puoselėjimą" ir ypatingas, net 15 kg sveriantis apdovanojimas.
Konkurse pirmasis apdovanojimas buvo paskirtas Silezijos kraštovaizdžio parkų asociacijai už Šprotavos upės slėnio ekologinių vertybių išsaugojimą. Tai ilgametis projektas, prikėlęs naujam gyvenimui užmirkusias žemes, sudaręs geresnes sąlygas ne tik biologinei įvairovei, bet ir vietos bendruomenei. Kiti du specialūs apdovanojimai „Už demokratijos stiprinimą" ir „Už įnašą į europietiškos kultūros puoselėjimą" skirti Italijos ir Serbijos projektams.
Utenos rajono savivaldybės atstovus konkurse sveikino ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Sveikinime parašyta: „Sveikiname Utenos rajono savivaldybę, gavus Europos Tarybos įvertinimą bei tapus sektinu pavyzdžiu tikslingai kuriant ir įgyvendinant kraštovaizdžio apsaugą, tvarkymą planavimą".
Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras kalbėjo, kad Utena gali būti pavyzdžiu ir didmiesčiams, ir mažesniems miesteliams, kaip saugant, tvarkant gamtines kraštovaizdžio vertybes sukurti jaukias, visiems gyventojams prieinamas ir svečių lankomas žaliosios erdves. „Savo želdynų planavimo ir tvarkymo kokybe Utena lenkia ir kai kuriuos kurortus ar kurortines teritorijas", – sakė Vidmantas Bezaras.

Joomla templates by a4joomla