1 (3).jpg3pics-mono.jpg3pics.jpg4pics-color1.jpg4pics-mono.jpg5pics-color1.jpg6pics-color1.jpg

Iš konkurso „The LivCom Awards" sugrįžus

Konkurse „The LivCom Awards“Kinijoje, Xiamen mieste vykusiame konkurse „The International Awards for Liveable Communities 2013" (The LivCom Awards), man teko garbė pabūti Utenos veidu pasauliui. Norėčiau pateikti keletą minčių apie LivCom apdovanojimą.
„The LivCom Awards" konkurse Utena pripažinta miestu, kuriame geriausia gyventi (miestų, turinčių 20.000–75.000 gyventojų, kategorijoje). Vertinimo komisijos nariai (suomė, britas, japonas) nusprendė, kad Utena geriausiai atitiko reikalavimus tokiems miestams. O tie reikalavimai susideda iš 6 kriterijų: natūralaus ir apstatyto kraštovaizdžio gerinimas; dailės, kultūros ir paveldo išsaugojimas; aplinkosaugos gerosios praktikos pritaikymas; bendruomenės dalyvavimas ir įgalinimas; sveikos gyvensenos skatinimas; strateginis planavimas. Kiekviename kriterijuje yra nuo 3 iki 6 konkretesnių punktų, pagal kuriuos vertinamos miesto pastangos.

Konkurse „The LivCom Awards“Utenos šūkis, iš kurio gali pasišaipyti kritiškai nusiteikę lietuviai jiems būdingu karčiu humoro jausmu, yra „Utena – laimingų žmonių miestas". Utenos pristatyme konkurse pateikėme ir kitą teiginį: „Mes statome miestą, kuriame gera gyventi. Visiems." Tai buvo pagrindinė mintis, kuri turėjo atsispindėti per visą pristatymą, kiekviename kriterijuje, kiekviename punkte. Tuo mes ir sužavėjome vertinimo komisiją. Bepigu turėti senamiestį Vilniuje, bepigu statyti sanatorijas užsieniečiams Druskininkuose, o ignoruoti vietinių poreikius. Nuoširdžiai tikiu, kad Utenoje mes to stengiamės nedaryti.
Konkurse „The LivCom Awards“Būtų klaidinga manyti, kad „The LivCom Awards" renginys yra grožio konkursas, o Utena – gražiausias miestas iš visų. Turime savo problemas, kaip ir visi miestai.
Bet turime ir kai ką išskirtinio parodyti: prieš mėnesį sulaukėme žinių, kad esame tarp 3-jų geriausiai kraštovaizdį tvarkančių miestų Europoje; turime žemiausias šildymo kainas Lietuvoje, sumažinome CO2 išmetamųjų dujų kiekį net 60 proc., ir tai padarėme gerokai geriau ir anksčiau nei reikalauja Europos Sąjunga (sumažinti 20 proc. iki 2020-ųjų metų); „UtenosKonkurse „The LivCom Awards“ vandenys" tarp pirmųjų Lietuvoje pradėjo gaminti elektrą iš kanalizacijos dujų; savivaldybės tarybos reglamentas reikalauja bendruomenių įtraukimą į sprendimų priėmimo procesą (kas labai neįprasta tiek Lietuvoje, tiek užsienyje), savivaldybės administracija tarp pirmųjų Lietuvoje gavo ISO sertifikavimą. Ir tai dar ne viskas. Dėl vietos stokos negaliu įvardyti visų laimėjimų ir inovacijų.
Man tiesiog nepatinka didmiesčių gyventojų požiūris į mažesnius miestelius ir kaimą. Jei Lietuvoje yra provincijos žmonės, tai jie sėdi ne Utenoje, o įstrigę mašinų kamščiuose Kalvarijų ir Geležinio Vilko gatvėse, beviltiškai laukdami dovanų iš įvairių politikų, nedalyvaudami savo miesto Konkurse „The LivCom Awards“valdyme, puoselėdami kultūrą dažniausiai turtingiems miesto svečiams ir gyventojams (palyginkime, kiek investicijų mato per savo langus Senamiesčio ir Jeruzalės gyventojai). Tegul jie visi atvažiuoja į Uteną. Pasimokys iš mūsų.
Ir tegul mokosi ne tik Utenoje. Esu įsitikinęs, kad kiti Lietuvos miestai galėtų dalyvauti „The LivCom Awards" konkurse, ir gal nuskintų apdovanojimus. Ir Utena taip pat gali pasimokyti iš kitų miestelių patirties renovuojant daugiabučius, pritraukiant investicijas, išsaugant gamtos vertybes ir kt.Konkurse „The LivCom Awards“
Norėčiau atkreipti dėmesį į kai kuriuos LivCom renginyje išklausytus pranešimus:
1) Vokietijos miestelis Schwalm Eder Kreis pateikė projektą „Technikhaus Energy Plus", kuriame senas namas buvo renovuojamas taip, kad galima palyginti konkurentų siūlomas medžiagas, montavimo būdus ir sprendimus. Davikliai matuoja visokius rodiklius, tad nešališkai galima nustatyti tinkamiausius būdus renovuoti namą. Pelnė auksinį apdovanojimą, užėmė antrą vietą savo kategorijoje. Vokiečių projekto pristatymą galima pažiūrėti čia: http://www.switchnewmedia.
Konkurse „The LivCom Awards“2) Jungtinių Tautų Aplinkosaugos programos seminare pranešimus skaitė italė Virna Bussadori, suomė Kaarin Taipale, italas Emilio DʼAlessio. Tai sukoncentruotos įžvalgos apie šiuolaikines tendencijas miesto planavimo srityje. Medžiaga pateikta taip, kad ne tik specialistai gali suprasti, apie ką kalbama. Ir su humoro jausmu.
http://www.switchnewmedia.com/livcom2013/VOD/LivCom_UNEP_Seminar_Virna_Bussadori_Video_Archive.php
http://www.switchnewmedia.com/livcom2013/VOD/LivCom_UNEP_Seminar_Kaarin_Taipale_Video_Archive.php
http://www.switchnewmedia.com/livcom2013/VOD/LivCom_UNEP_Seminar_Emilio_DAlessio_Video_Archive.php
3) Vengrijos miestai Kaposvar ir Szentes užėmė trečią ir antrą vietas mūsųKonkurse „The LivCom Awards“ kategorijoje. Kaposvar gali būti lietuviams įdomus miestas, kadangi jis gyvena lyg iš žemės ūkio, ne iš turizmo, tad jų rūpesčiai panašesni į mūsiškius. Kaposvar taip pat įdomus tuo, kad 4 moterys atstovavo miestui, ir meras pasiliko namuose. Szentes pasižymėjo bioįvairovės išsaugojimo srityje Europos mastu, šiuo atveju turi ką pamokyti.
http://www.switchnewmedia.com/livcom2013
Iš tiesų verta pabrėžti, kad „The LivCom Awards" konkursas, jo įkūrėjo žodžiais, yra labiau mokomoji priemonė nei konkursas. Miestai mokosi vieni iš kitų. Utenos laimėjimas yra tam tikras įsipareigojimas skleisti žinias, stengtis tobulėti. Kviečiu prisijungti prie miesto bendro gyvenimo. Jei nepažįstate savo seniūnaičio, jei nedalyvaujate bendruomenės arba vietinės organizacijos veikloje, jei niekada nepadarėte savanorio Meras Alvydas Katinas ir Strateginio planavimo ir investicijų valdymo skyriaus skyriaus vedėjas Algirdas Gildutis Xiamen mieste darbelio... tai pats laikas išbandyti save. Amžius, sveikata, užimtumas nėra pasiteisinimas. Juk miesto bendras gyvenimas apima gerokai daugiau negu savivaldybės veiklą. Kad ir gyvūnų globos prieglaudoje, ir Angelų pievoje, ir daug kur kitur. Kiekvienas iš mūsų galime surasti sau tinkamą veiklą.
Linkiu savo kaimynams surasti laimę bendruose darbuose, o savivaldybės darbuotojams – darbų, daug daug darbų.

Joomla templates by a4joomla